KUIDAS VALIDA ÕIGET VÄRVI KARDINAD EHK KUIDAS VÄRVID MÕJUTAVAD MEIE MEELEOLU?
Enamasti ei mõtle me värvidele ruumis, ometigi oleme me igapäevaselt ümbritsevast interjöörist mõjutatud. Värvid ruumis võivad mõjutada nii meie meeleolu kui ka mõtteid. Mõju võib olla erinev, sõltuvalt east, soost, etnilisest taustast ja kliimast, kuid teatud värvide puhul on täheldatud sarnast reaktsiooni enamikel inimestel.
Igal värvil on oma psühholoogiline mõju. Et luua rahulikku ja tasakaalustatud keskkonda, tuleb valida sellist keskkonda toetavad värvid. Kui oled leidnud enesele sobivad toonid, piiritle enese jaoks mitu erinevat värvi ühte ruumi panna plaanid. Soovitatav on kombineerida kolme kuni nelja värvi. Kui värve on liiga palju, võib ruum muutuda kirjuks ja närviliseks.
Lisaks võivad värvid mõjutada nii ruumi suurust ja kuju kui ka seal asetseva mööbli suurust ja kuju.
Kõige selle tõttu on ülioluline kujundada oma elukeskkonda värvidega teadlikult ja järgida mõningaid spetsialistide näpunäiteid.
Värv toimib peamiselt kolmel moel: aktiivsel, passiivsel ja neutraalsel.
Heledad värvid mõjuvad avatult ja õhurikkalt, tehes ruumi suuremaks ja säravamaks. Tumedamad toonid mõjuvad väljapeetumalt, elegantsemalt ja soojemalt ning muudavad suured ruumid intiimsemateks.
Vaatame lähemalt, kuidas konkreetsed värvid meid ruumis mõjutavad.
Punane tõstab ruumi energiataset. See on kõige intensiivsem värv tõstes adrenaliinitaset ja mõjudes ergutavalt. Punane on hea valik, kui soovid, et ruum toetaks erutust, eriti öisel ajal. Punane värv elu- või söögitoas toob inimesi teineteisele lähemale ja elavdab vestlust. Esikus tekitab punane tugeva esmamulje.
Räägitakse, et punane värv tõstab vererõhku ning kiirendab hingamissagedust ja südametööd. Seetõttu peetakse seda magamistoa jaoks liiga intensiivseks. Kuid kui kasutad magamistuba enamasti pimeda ajal kunstvalguses, siis mõjub punane pigem romantiliselt, külluslikult ja elegantselt.
Erepunase külmem toon (crimson) võib mõjuda ärritavalt kutsudes esile viha ja vaenulikkust. Seetõttu peaks seda punase tooni vältima ja mitte kasutama peamise toonina.
Kollane kutsub esile päikeselist rõõmu ja räägib õnnelikkusest. Kollane on suurepärane energia tõstja kööki, söögituppa ja vannituppa, andes jõudu ja tõstes tuju. Kollane värv sobib hästi ka koridori, sest see muudab ruumi külalislahkeks ja rõõmsaks. Olenemata kollase tooni rõõmsameelsetest nootidest, pole see põhitooniks hea valik.
Uuringud näitavad, et inimesed kaotavad kollase tooniga ruumis kiiremini enesevalitsuse. Lisaks räägitakse, et beebid nutavad kollastes toonides interjööris rohkem. Suures koguses tekitab kollane toon frustratsiooni ja viha. Samas usutakse, et kollane värv ergutab närvide tööd ja puhastab keha.
Sinine alandab vererõhku ning südamelöögi- ja hingamissagedust. Seetõttu peetakse sinist rahustavaks, lõõgastavaks ja pilvituks värviks ja sobivaks eelkõige magamistoas ja vannitoas. Pastelne sinine, mis on väga kaunis toon, võib valgusvaeses ruumis seinal mõjuda ebameeldivalt külmana. Seetõttu on oluline sinist tasakaalustada soojemat tooni mööbliesemete või aknakatetega.
Lõõgastuse soodustamiseks sotsiaalsetes ruumides nagu elutuba või avar köök võiks kasutada soojemaid ehk lillakamaid (periwinkle ingl.k) või erksamaid türkiissiniseid toone. Tumesinine toon võib soodustada kurvameelsust. Seetõttu on mõistlik tumesinist vältida põhitoonina ruumides , kus viibitakse kauem (elutuba, söögituba, köök).
Rohelist peetakse kõige rahulikumaks tooniks. Seguna rahustavast sinisest ja rõõmsast kollasest sobib roheline pea igasse ruumi. Köögis mõjuvad rohelised toonid pigem jahutavalt, elutoas mõjub roheline värvus aga lõõgastavalt kui toon on piisavalt soe luues õdususe ja kokkukuuluvuse tunnet.
Kui kasutada rohelist tooni sisekujunduses põhitoonina, on sellel rahustav mõju. Arvatakse, et see vähendab stressi ja aitab lõdvestuda. Samuti pidavat roheline toon mõjuma hästi viljakusele, mistõttu on ta hea valik ka magamistuppa.
Lilla oma tumedamates varjundites (nt baklažaan) mõjub rikkaliku ja elegantsena. Seda seostatakse luksuslikkuse ja loomingulisusega. Kasutades lillat värvi aktsentvärvina mõne üksiku esemena toob see ruumi juurde sügavust.
Heledamad toonid nagu lavendli- või sirelilillad mõjuvad sama rahulikult nagu helesinine, kuid ilma riskita, et tulemus võib saada liiga külm.
Oranž mõjub ergutava ja entusiastlikuna. See on energiline toon, mis sobib näiteks trenniruumi aidates vabaneda kõigil emotsioonidel, mida on hea füüsilise treenigu abil välja elada.
Kindlasti ei sobi oranž aga elu- või magamistuppa. Vanades kultuurides usuti, et oranž värv tervendab kopse ja tõstab energiataset.
Neutraalsed toonid (must, hall, valge, pruun) on baastoonid, mida kasutavad kõik sisekujundajad. Kord on need moes ja siis jälle mitte.
Neutraalsete toonide võlu seisneb aga nende paindlikkuses: värve lisades saab ruumi elustada, värve vähendades ruumi rahustada.
Must on väikestes kogustes suurepärane aktsentvärv. Mõnede spetsialistide arvates vajab lausa iga ruum pisut musta, et värvilahendus oleks viimistletud.
Originaalartikkel: https://freshome.com/room-color-and-how-it-affects-your-mood/